Hyundai Yürüyen Araba

Share Button

Hyundai yürüyen araba 2019 yılında tasarlanmış bir araba modelidir. Dünyanın en büyük etkinlik fuarlarından olan CES 2019 kapsamında Las Vegas’ da tanıtımı yapılmıştır. Daha çok acil durumlarda rahat ve hızlı bir ulaşım için oluşturulan bu ilginç tasarım katılımcılar tarafından büyük ilgi görmüştür. 3 yıldır üzerinde çalışılan ve Güney Koreli üreticiler tarafından tasarlanan bu araca Elevate adı verilmiştir.

Doğal Afetlerde Kullanım İçin Tasarlanmış Robotik Ayaklar

Daha çok doğal afet durumlarında kullanılabilmek için tasarlanan bu araçta birçok özellikle manevra yeteneği bulunmaktadır. Araçta bulunan tekerlek yapısı sel, kasırga, deprem gibi felaketlerde tırmanabiliyor. Her çukura girebilmesi sayesinde her yere kısa süre içerisinde ulaşım sağlıyor. Şu an yalnızca konsept olan bu araç robot teknolojili araçlarla elektrikli araç teknolojilerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Aracın tasarımında kullanılan robotik bacaklar sağa- sola, ileri- geri şekilde geniş açılarla hareket edebiliyor.

İstenildiğinde normal bir elektrikli araç olarak kullanılması ise önemli özellikleri arasındadır. Hyundai yürüyen araba modelinde ayaklar tüm manevraları yerine getirirken gövde tasarımı hareketsiz bir şekilde tasarlanmıştır. Böylece araç yürürken gövde bu durumdan olumsuz etkilenmeden sabit bir şekilde kalabiliyor. Yalnızca tırmanma ya da yürüme özelliği bulunmayan Elevate aynı zamanda yerinde zıplayabiliyor.

En Zor Koşullarda Bile Kolay Ulaşım İmkanı Sunan Hyundai Yürüyen Araba Tasarımı

Üstün performans özellikle bulunan bu araçta ayaklar 360 derece dönebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde her durumda ve her arazide hiçbir engele takılmadan rahatlıkla ilerleyebiliyor. Elevate ile doğal afetler ya da acil durumlarda diğer araçların ulaşamayacağı yerlere bile rahatlıkla ulaşabilmek hedefleniyor. Hyundai yürüyen araba dış tasarımında helikopter ve araba dış görünümünden ilham alınmıştır. Bunun yanı sıra pek çok renginin piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Elevate’nin iç dizaynında da son teknolojik tasarımlardan yararlanılmıştır. İç tasarımında kullanılan teknolojik parçalar sayesinde şoföre rota bulma, GPS, cihazlarla bağlanabilme, uyarılarda bulunma gibi birçok imkan sağlayacaktır. Elektrikli araç olması sayesinde oldukça az yakıt tüketim özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra araçta şarj özelliği de bulunmaktadır. İç ve dış tasarımı ile çok ilgi çeken Hyundai yürüyen arabanın piyasaya ne zaman sürüleceği, henüz netlik kazanmamıştır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir