TikTok’a Ulusal Güvenlik Soruşturması

Share Button

TikTok’a Ulusal Güvenlik Soruşturması

ABD TikTok için ulusal güvenlik soruşturması başlatacak!

ABD’nin ulusal güvenlik riskleri konusundaki Çinli şirketlere yaptırımları devam ediyor. Huawei’nin ardından yeni bir şirket daha yaptırım listesine eklenecek. ABD TikTok için de soruşturma başlatmayı planlıyor!

ABD Çinli şirketlere karşı ulusal güvenlik soruşturmaları konusunda ısrarcı bir şekilde devam ediyor. Huawei’nin ardından güvenlik ihlali konusu TikTok‘u da vurdu. ABD’li senatörler, olası güvenlik riskleri konusunda popüler uygulamaya soruşturma çağrısında bulundu.

Senatör Chuck Schumer ve Tom Cotton, Ulusal İstihbarat Müdür Vekili Joseph Maguire‘a, Çinli şirket ByteDance‘ya ait popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok’un “Ulusal Güvenlik Riski” konulu soruşturma talebinde bulundukları bir mektup gönderdi.

tiktok soruşturma acılıyor

tiktok soruşturma acılıyor

Mobil uygulamanın, ABD’deki milyonlarca kişiyle birlikte bir milyardan fazla indirme işlemi olduğu bildirildi. Senatörler, mektupta Çin hükümetinin ByteDance’yı ABD kullanıcı verilerini devralmaya zorlayabileceğinden endişe duyduklarını belirtti. Ayrıca, uygulama için “Görmezden gelemeyeceğimiz bir karşı istihbarat tehdidi olarak algılıyoruz.” dedi.

ByteDance sözcüsü tarafından uygulama verilerinin Çin‘de tutulmadığı ve ABD’deki kullanıcı verilerini yalnızca ABD’de sakladığını söylese de, senatörler bu konuda süreci uzatacak gibi duruyor. Şu an için soruşturma süreci hakkında net bilgiler yok. Kısa süre içerisinde ilerleyecek süreci hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir